Czy E-Papieros jest zdrowszy?

E-papieros. Ulga czy przekleństwo dla palacza?

 

 

E-papieros i szkodliwość. Czy papieros elektroniczny jest całkowicie bezpieczny?
E-papieros i szkodliwość. Czy papieros elektroniczny jest całkowicie bezpieczny? flickr.com

Zdrowszy, nie uzależnia, nie szkodzi innym, wygodniejszy, bardziej ekstrawagancki - czy taki naprawdę jest e-papieros? Na czym polega ich szkodliwość?

Pewien amerykański naukowiec opowiedział na blogu taką oto historię. Siedział w poczekalni lotniska Houston czekając na swój lot, kiedy krzesełko obok zajął gruby mężczyzna. Facet wyjął z kieszeni paczkę papierosów, odpalił jednego i zaciągnął się z rozkoszą. Naukowiec był zdziwiony (palenie na lotnisku wzbronione od lat), zdziwiona była też pani z obsługi lotniska, która nakazała delikwentowi natychmiast papierosy zgasić. Ten z satysfakcją stwierdził, że mu wolno, bo to tylko e-papieros. W odpowiedzi usłyszał: i co z tego, e-papierosy szkodzą, są równie niemile widziane jak klasyczne. Dziwne? Nie, bo mit o cudownych właściwościach e-papierosa kruszą naukowcy na całym świecie.
E-papieros został opatentowany w latach 60., ale dopiero od niespełna 10 lat jest powszechnie używany jako zastępca klasycznego "szluga". Wyglądem przypomina dymiący długopis - to podłużna tubka, w której umieszczono baterię, pojemnik z płynem odpowiadającym za smak i zawartość nikotyny oraz małe urządzenie, które zamienia płyn w parę wodną wdychaną potem przez e-palacza. Zdrowszy, nie uzależnia, nie szkodzi innym, wygodniejszy, bardziej ekstrawagancki - wymieniają jego zalety fani.

Brzmi pięknie, ale jak się okazuje te zalety dość łatwo można podważyć. Być może e-papieros jest wygodniejszy i ekstrawagancki, ale w porównaniu z konwencjonalnym papierosem wcale nie okazuje się dużo bardziej zdrowszy i mniej szkodliwy dla otoczenia. Czy e-papieros szkodzi zdrowiu palacza? Tak, choć oczywiście mniej niż zwykłe papierosy.


Mit nr 1: E-papieros pomaga zerwać z nikotynowym nałogiem
Koronnym argumentem wielbicieli puszczania "elektronicznego dymka" jest to, że to po prostu świetna terapia pozwalająca wyzwolić się z nałogu. Prawda jest trochę inna. Elektroniczne fajki mogą zawierać dwukrotnie większą dawkę nikotyny niż np. popularny w terapii antynikotynowej inhalator. Nawet w tych reklamowanych jako "beznikotynowe" albo "mentolowe" znajdują się spore dawki szkodliwej nikotyny.

Mit nr 2: E-papieros nie uzależnia
To, że paląc e-papierosa możemy się obejść od tej klasycznej wersji nie oznacza, że nie jesteśmy uzależnieni od nikotyny. "Dymiące długopisy" zawierające nikotynę silnie uzależniają.

Mit nr 3: E-papieros nie powoduje problemu biernego palenia
Przy spalaniu tytoniu powstaje silnie rakotwórcza substancja nitrozoamina, której szkodliwość jest bezsprzeczna. Niektórzy producenci e-papierosów dodają do wkładów podobną esencję, która potem wydychana jest przez użytkownika w postaci pary wodnej. Ryzyko zachorowania biernych palaczy jest mniejsze niż w przypadku papierosów, ale większe niż gdyby w ogóle pary z e-papierosa nie wdychali.

Mitr nr 4: E-papieros nie szkodzi zdrowiu palacza
Zawiera nikotynę więc szkodzi. Lista możliwych dolegliwości jest długa, począwszy od zawrotów głowy i bólu mięśni, przez arytmię serca i nadciśnienie, skończywszy na trwałych uszkodzeniach mózgu i ataku serca.

Co powinien zrobić palacz jeśli chce skończyć z nałogiem? Najpierw powinien udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie. Wszystkie terapie antynikotynowe są skuteczne, jeśli stosuje się je odpowiednio. A co to znaczy "odpowiednio"? Przede wszystkim tak, by e-papierosy, ale także plastry czy inhalatory stały się środkiem do wyjścia z nałogu, a nie tylko wymówką i stałym zastępstwem dla dymiącego papierosa.

Rodzaje E-Papierosów

Rodzaje e-papierosów i ich budowa


E-papieros jest urządzeniem elektronicznym które, wymiarami i kształtem przypomina zazwyczaj tradycyjne papierosy lub inne akcesoria do palenia tytoniu jak np. cygara czy fajki. Na rynku znajdziemy jednak wiele modeli, które mogą wyróżniać się niezwykle oryginalnymi wzorami. Branża stale się rozwija, a producenci urządzeń stale prezentują papierosy elektroniczne o nowych właściwościach i możliwościach.

Najpopularniejsze e-papierosy dostępne w naszym kraju to modele składające się z dwóch elementów: akumulatorka (baterii litowo-jonowej) oraz parownika. W starszych modelach e-papierosów parownik składał się z dwóch części – atomizera (podgrzewającego płyn) oraz kartridża (pełniącego rolę ustnika i pojemnika na płyn). W chwili obecnej najpopularniejsze e-papierosy wyposażone są w clearomizery, bądź kartomizery będące jednym, wspólnym elementem łączącym w sobie atomizer i kartridż. Ogromną zaletą papierosów elektronicznych wyposażonych w clearomizery jest to, że są one proste w obsłudze oraz serwisowaniu. Praktycznie wszystkie podstawowe elementy można wymienić samodzielnie oraz łatwo znaleźć w sklepach internetowych oraz stacjonarnych.

Papieros elektroniczny (starego typu), złożony z 3 części:

a) akumulatorek (bateria)

Jest to część, która umożliwia pracę atomizera i podgrzanie płynu. Na rynku dostępne są baterie o wielu różnych właściwościach. Najważniejsze z nich to pojemność oraz czas ładowania. Osoby wypalające około paczki tradycyjnych papierosów dziennie, będą zmuszone do codziennego ładowania baterii. Za odpowiednią pracę tego elementu odpowiada specjalny mikroprocesor.

Istnieją dwie wersje baterii: manualne (urządzenie włącza użytkownik za pomocą przycisku) oraz automatyczne (e-papieros włącza się automatycznie podczas zaciągania się). Praktycznie wszystkie akumulatorki ładuje się za pomocą tradycyjnej ładowarki i gniazdka oraz ładowarki wyposażonej w  wejście USB. Wszystko zależy od zakupionego zestawu.

b) atomizer

Jest środkowym elementem papierosa elektronicznego. Dzięki atomizerowi możliwe jest podgrzanie zamieszczonego w kartridżu e-liquidu. W wyniku tego procesu powstaje mgiełka z nikotyną, którą zaciąga się e-palacz. Dostępne są atomizery bezawtkowe oraz watkowe. Watkowe posiadają specjalną watkę, która jest nasączona e-liquidem. W wyniku podgrzania watki powstaje dym przypominający ten ze zwyczajnych papierosów.

c) kartridż

Pełni rolę pojemniczka na e-liquid oraz ustnika. Można używać go wielokrotnie oraz samodzielnie uzupełniać poziom płynu z nikotyną.

Papieros elektroniczny (najpopularnieszy) złożony z 2 części:

a) bateria

Jej rola i właściwości są takie same jak w papierosach elektronicznych złożonych z trzech części.

b) kartomizer lub clearomizer

Kartomizer to połączenie wspomnianych wcześniej: atomizera i kartridża w jeden, wspólny element. Następcą kartomizerów są clearomizery, które nazwę wzieły od przeźroczystej budowy. Clearomizer jest w chwili obecnej najpowszechniej stosowanym w e-papierosach parownikiem. Więcej na temat parowników przeczytasz w tym artykule.

Witaj!

To jest startowy artykuł na tej stronie. Jeżeli jesteś właścicielem tej strony, to zaloguj się do panelu administratora Joomla i zmodyfikuj ten artykuł lub dodaj własny.

Korzystając z systemu automatycznej instalacji skryptów w serwisie prv.pl otrzymujesz kompletnie skonfigurowany skrypt Joomla. Nie musisz się martwić o ustawienia, typu konfiguracja baz danych, wybór prefiksu itp – nasz system zrobi to za Ciebie.

Domyślne ustawienia skryptu Joomla zainstalowanego w ramach systemu Prv.pl służą przede wszystkim temu, aby uniknąć “zaśmiecenia” Twojej strony przez spamerskie automaty, oraz temu, aby strona dobrze indeksowała się i pozycjonowała w wyszukiwarkach (m.in. Google). Do dyspozycji otrzymujesz także pakiet gotowych szablonów graficznych, dzięki którym za pomocą zaledwie kilku kliknięć wybierzesz docelowy wygląd swojej strony.

Podsumowując: otrzymujesz gotowe i skonfigurowane narzędzie, a z Twojej strony niezbędny jest tylko wybór szaty graficznej i zamieszczanie treści. Oczywiście, jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem możesz zmieniać ustawienia skryptu Joomla i nieco bardziej dostosowywać go do swoich potrzeb, ale nie jest to konieczne.

Miłego korzystania życzy
ekipa Prv.pl/Grupy Pino